"Сусідська варта" або як поліція та громада може взаємодіяти

  В Україні впроваджується програма взаємодії поліції і громади «Сусідська варта», яка вже понад 30 років працює у багатьох країнах світу, зокрема в Канаді, Сполучених Штатах Америки, Естонії тощо. У її основі – взаємодія громади, влади і поліції, коли мешканці разом із правоохоронцями стежать за порядком разом. «Сусідська варта» – це інструмент, який надає можливість громаді вільно спілкуватися з поліцією та спільно вирішувати проблеми безпеки. Такий проект запроваджений в обласних центрах і в сільських місцевостях України. Наприклад, така ініціатива діє в селах Віта-Поштова та Юрівка Києво-Святошинського району Київської області. У ній беруть участь свідомі мешканці, які готові самоорганізовуватися, щоб разом дбати про свій будинок, територію, ефективно взаємодіяти один з одним та з поліцією задля комфортного та безпечного проживання у своїх громадах. Члени громад повідомляють правоохоронцям про підозрілі ситуації, вчинені злочини, ведуть діалог про попередження правопорушень тощо. Способи комунікації можуть бути різними: через групи в соціальних мережах, через голів об'єднань співвласників багатоповерхових будинків, під час особистих зустрічей з поліцейськими тощо.

Основне завдання підходу сусідської варти — розвиток добросовісного сусідства та спільної відповідальності за безпеку власного будинку та двору.

Переваги підходу:

  • запобігання злочинності шляхом підвищення пильності сусідів та їхньої обізнаності з проблематикою району;
  • підвищення рівня безпеки спільноти;
  • відчуття безпеки власного простору;
  • поліпшення зв'язків між громадою, поліцією та іншими органами державної влади і місцевого самоврядування через активну комунікацію;
  • вміння правильно реагувати на загрози безпеці шляхом отримання вірогідної інформації від представників поліції та завдяки наявності чіткого алгоритму реагування на такі загрози;
  • покращення благоустрою території та турбота про безпеку власного житла.

        30 жовтня відбулась зустріч голів ОСББ, мешканців  та дільничних офіцерів поліції в рамках обговорення ідеї запровадження в м. Вознесенську програми «Сусідська варта». В ході зустрічі учасники обговорили основні кроки, які необхідно зробити сторонами для запуску програми, канали для комунікації, напрямки та сфери можливої співпраці, проблемні питання,які турбують жителів та успішні практики запровадження програми в містах України. За результатами зустрічі було прийнято рішення розпочати проведення зборів громадян за місцем проживання  з метою інформування та залучення до роботи в програмі зацікавлених ОСББ та ОСН міста.

     Присутній на зустрічі дільничний офіцер поліції Папук Олександр  зазначив, що проект дозволяє підвищити рівень безпеки жителів будинку, двору, вулицю, району, адже в його основі лежить активна позиція сусідів та налагодження дієвої співпраці з місцевою владою та поліцією, коли мешканці зі своїм дільничим  слідкують за порядком разом, а про речі, які їх непокоять повідомляють поліції. Зі слів Олександра : «В рамках програми  ми зможемо провести спільне  обстеження будинку, визначимо, які правопорушення там найбільш поширені, подивимося на саму територію – можливо, там щось потрібно прибрати чи встановити. Поліцейські зможуть  надати рекомендації щодо встановлення домофонів, дверей у приміщення загального користування, замків на двері в підвальні та підсобні приміщення і горища, належне освітлення території,  закріплені та закриті каналізаційні люки, встановлення камер відеоспостереження, обмежувачів для парковки…... Також, жителі отримають можливість отримати дотаткові зання та навички з питань правил безпечної поведінки, сомозахисту, домедичної допомоги…...»

     Зустріч була проведена в рамках проекту Фонду громади Вознесенська «Діалог громадськості, влади та поліції задля безпеки в місті» за підтримки Інноваційного Фонду з питань взаємодії поліції з громадою на засадах партнерства (#CPIF) Проекту підтримки підготовки поліцейських (#PTAP), що реалізовується в Україні компанією «Агрітім Канада Консалтинг Лтд».